Principy dechu a dechových cvičení

Dech

Dýchání je výměna mezi námi a atmosférickým prostředím – vzduchem. Cesta dechu nám pomáhá dosáhnout harmonie s tímto prostředím.

Dechová cvičení umožňují naplnit tělo Čchi a dovolují energii Čchi, aby proudila celým tělem. Plíce jsou místem k uchování Čchi a zpětně působí jako zdroj energie a síly. Říká se, že plíce jsou zásobníky vzduchu a vzduch je pánem síly. Toto je navzájem natolik
provázáno, že bez hlubokého dechu nemohou plíce aktivovat Čchi a znásobit tak naše schopnosti a sílu.

Správné dýchání

Prvním a základním předpokladem správného dýchání = kontrola dechu a počátkem kontroly dechu je důsledné dýchání nosem.

  • Vdechujeme-li ústy, dostávají dýchací cesty i plíce plnou dávku nečistoty a mikrobů ze vzduchu, vysychá nám v krku a horní dýchací cesty se ve studeném období podchlazují.
  • Při vdechování nosem se v něm zachycují mikroby i nečistoty, které odstraňujeme čištěním nosu. Vzduch se průchodem nosohltanem zčásti zvlhčuje a značně se ohřívá.
  • Vydechujeme-li ústy, poškozujeme tím nosní sliznici. Vydechovaný vzduch obsahuje více vlhkosti, kterou získal v plicích a zabraňuje tak vysychání nosní sliznice. Je ještě více zahřátý a ohřívá tedy nosní stěny. Jestliže se toho nosním stěnám nedostane, zasychá na nich zachycená nečistota a v zimě se jednostranným proudem studeného vzduchu bez následného ohřátí vzduchem, proudícím zpět, silně podchlazují. Tím ztrácí nosní sliznice citlivost a přestává vylučovat sliz a plnit svou čistící a ohřívací funkci. Následek je chronická rýma, sklon k bronchiálnímu astmatu a jiné potíže.

Role Bránice

Bránice dělí trup na dvě patra, je to vláknitá kupole, polotuhá, obepnutá svaly, připevněnými ze spodní strany. Tato kupole kryje játra, žaludek, slezinu, slinivku, střeva a jiné vnitřnosti. Je to se srdcem jeden z nejsilnějších svalů v celém našem těle.

  • Je známo, že bránice působí jako pumpa krevního oběhu. Plíce se chovají jako sací čerpadlo krevního oběhu.
  • Když nadechujeme, bránice klesá, zplošťuje se a pod tímto tlakem se spodní část duté žíly plní krví, přicházející z trávicího systému prostřednictvím jater. Během této doby nasává krev směrem k pravé polovině srdce. Během výdechu je tomu naopak.
  • Bránice se pohybuje jako píst – pohybuje se v těle „tam a zpět“, což vyvolává rytmickou masáž vnitřností břicha, stimuluje střevní peristaltiku, usnadňuje trávení, bojuje proti zácpě a podporuje vylučování plynů, které se tvoří v zažívacím traktu. Mocně podporuje krevní oběh.

Naše kontrola dechu

Naše kontrola dechu má vliv na zažívací, oběhové, nervové i vylučovací ústrojí. Také, přímo či nepřímo, ovlivňuje naši psychickou a duševní kondici, mění druh, sílu, směr i dimenzi našich představ a přání. Dech je charakterizován různými faktory, které mají vliv na jeho kvalitu i dosažené výsledky.

Dech je charakterizován různými faktory, které mají vliv na jeho kvalitu i dosažené výsledky.

  • Rychlost dechu
  • Hloubka dechu
  • Délka dechu