Kořeny

Předtím, než začnete svůj trénink čchi-kungu, musíte nejprve pochopit tři poklady života – ŤING (esenci)ČCHI (vnitřní energii) a ŠEN (ducha) – jakož i jejich vzájemný vztah. Jestliže toto nepochopíte, unikne vám kořen tréninku čchi-kungu, stejně tak, jako základní idea teorie čchi-kungu.

Čchi – Meridiány

Čchi je energie nebo přirozená síla, která naplňuje vesmír. Čchi je vnitřní energií vašeho těla.  Čchi je přeměňována z Esence.

Čchi pochází buď z přeměny ťingu, který jste obdrželi od svých rodičů, nebo z potravy, kterou jíte, a vzduchu, který dýcháte

Jin Jang – Elementy

Základem pohybu a přeměn je vibrace mezi dvěma póly JIN a JANG. Tyto síly se navzájem doplňují a zárodek jedné je obsažený ve druhé. Jedna vychází z druhé, ale je zároveň jejím protikladem. Kde jedna tato síla roste, druhá ubývá a naopak.

Pět prvků představuje pět základních energii v přírodě symbolizující ubývání a narůstání jin a jang. Pět prvků (země, kov, oheň, voda a dřevo) vnímali jako dynamické procesy, které mohou vysvětlit všechno v přirozeném světě.