Cvičíme Tchaj-ťi Čchi-kung

Základní techniky, které praktikujeme

Praktikujeme

Dechová a meditační cvičení Tchaj-ťi Čchi-kung (Umění sloupu a Navíjení hedvábného vlákna) a po jejích zvládnutí sestava Čchen Tchaj-ťi čchüan - 13 forem

Velkou pozornost věnujeme také velice pěknému a přínosnému čchi-kungovému cvičení Pa-tuan-ťin - Osm kusů brokátu a Zhan zhuang qigong - Stát jako strom. 

Budeme se zdokonalovat ve cvičení citlivosti pro dvě osoby "tlačící ruce" Push hands (Tchuej-šou).


Součástí praktikování je PROMÝVÁNÍ KOSTNÍ DŘENĚ, Meridiánové cvičení a Fasciální čchi-kung 

  • Regulace dechu
  • Masáže akupunkturních bodů
  • Pohybování kostmi a šlachami, protažení páteře
  • Automasáž pro aktivaci čchi v těle 
  • Protažení a oživení fascií

Cvičení klade důraz na pohyby tao-jin, kdy dochází k lepší cirkulaci krve a čchi, harmonizuje jin-jang a doplňuje čchi
Cvičení protahovací, zahřívací a na rozvoj dechu a vnímání čchi a správných pohybových návyků a dovednosti.


Šao-lin (Shaolin) - praktikování základních dovedností, postojů a úderů ... 

  • Wu Bu Quan - 5 základních postojů
  • Yi Jin Jing - I-ťin-ťing - Cvičení proměny svalů a šlach - praktické metody posílení těla
  • Shaolin Xi Sui Jing - Si-suej-ťing - (buddhistické metody kultivace ducha ) Si-suej-ťing učil mnichy, jak použít vnitřní energii neboli čchi k čistění kostní dřeně a posílení krve a imunitního systému, stejně tak, jak dodat energii mozku a posléze dosáhnout buddhovství a osvícení.
  • Luohan Čchi-kung a Shaolin Čchi-kung - Luohan 13 -  13 luohanských pozic - pohybů Luo Han (začínáme) Poezie a síla v pohybu
  • Wudangský Čchi-kung Pět zvířat - "QI GONG WU XING". Poté, co mniši praktikovali cvičení I-ťin-ťingu, zjistili, že nejen zlepšili své zdraví, ale také velmi zesílili. Když byl tento trénink integrován do forem bojových umění, zvýšil účinnost jejich technik. Navíc, kromě tohoto bojového tréninku čchi-kungu stvořili šaolinští mniši také, díky sledování způsobu boje různých zvířat, styly kung-fu pěti zvířat - tygra, leoparda, draka, hada a jeřába. 

Gunshu (Kun-šu) - Praktikování točení s tyčí. Je to průpravným cvičením wušu. Pomůže vytvořit správné pohybové návyky a orientaci v prostoru.

Praktikování Šao-Lin a Kung-Fu nás učí získat dovednost vnímání změny a oblasti, kde ke změnám dochází. Je to něco o rovnováze - je to o porozumění využít celou šíři vašeho těla - obejmout obě strany - potřebujeme být malý, a pak část, kde musíme být velcí. Zlepšit koordinaci a být citlivější na všechny změny.

Potřebujeme být měkký a flexibilní a dynamický a existuje jiná oblast nebo jiná doba, kde musíte být napjatí, musíte se soustředit  a kde musíte být přesný.

  1. Naučit se dělat správný pohyb - schopnost koordinovat své tělo - ani ne rychle a ani pomalu. Najít něco, co spojuje vaše tělo
  2. Tam, kde máte levou stranu, vnímáte i pravou, kde máte vnitřek - tam vnímáte i vnějšek. Kde se pohybuje dolů, máte něco, co se pohybuje nahoru, ...

Ladnost, síla a harmonie v každém jednotlivém pohybu 


Návod k praxi 

"Slowly, relax, naturally" (pomalu, uvolnit se, přirozeně). V těchto slovech je skryto hluboké umění přesnosti, rozvážnosti a uvědomění. Kvalita dýchání určuje kvalitu pohybu.

V čem čchi kung spočívá?

Čchi kung se zaměřuje na trénink těla zevnitř; na to, co se dá nazvat jádrem, motorem pro tělo.

  • Trénují se malé svaly, šlachy a fascie, které jsou spojeny s vnitřními orgány. Různým způsobem jsou tyto malé svaly a šlachy natahovány nebo smršťovány, vnitřní orgány jsou tím stimulovány a postupně se stávají silnější a funkčnější.
  • Dýchání se stává vyrovnanější, lépe funguje metabolismus, žlázy s vnitřní sekrecí jsou stimulovány,
  • Vyvažuje se sympatický a parasympatický nervový systém,
  • Vše se prakticky dostává do stavu rovnováhy, harmonie. Je to stav, jako by se tělo omlazovalo zevnitř.
  • Nejdříve je nutné si osvojit a zvládnout základní dovednosti - čínsky Ji Ben Gong - výslovnost [T'i Pen Kung]

Co dělat? / Jak cvičit

Ze začátku zkopírujte pohyb! V každé konečné poloze použijte jakýkoliv typ síly k napnutí těla a k tomu, aby se držení těla stalo silným. Není problém použít svalovou sílu na začátku!

Zůstaňte v každém držení těla a pomalu zhluboka dýchejte! Úplný nádech a výdech. Cca 4 dýchací cykly. Snažte se udržet sílu v každém stabilním držení těla, bez ohledu na nádech nebo výdech.

Soustřeďte se a směřujte svůj záměr správným směrem. Na co bychom se měli zaměřit? Jaký je cíl praxe

  • V jednoduchosti je síla: Dělejte to pro radost!
  • Užitečné je: Ať se držení těla stává každou praxí silnější!
  • Účel je: Pozorujte a uvědomte si svou transformaci - změny uvnitř i venku.
  • Proč je tolik variant a forem čchi-kungu? Cvičit bez jasného úmyslu je zbytečné, bez ohledu na to, jakou formu si vyberete.
  • Nejprve pochopte principy, účel a jednoduchost čchi-kungového praktikování.  

Zde je důležité se seznámit s principy -  ovládání DECHU a MYSLI

Základní principy

1. Princip hedvábného pohybu - mian

...

2. Princip nepřetržitosti - lian

...

3. Princip pohybu po kružnici

...

4. Princip absorpce - guan

...

5. Princip úplnosti

...

Nalezněte svůj střed

  • Číňané rádi říkají, že ten, kdo pravidelně cvičí Tchaj-ťi Čchi-kung, časem dochází ke "klidu duše mudrce, síle dřevorubce a mrštnosti dítěte". Jeho pokladnice je nekonečná a nelze ji za celý život vyčerpat. 
  • Vše vychází z klidu mysli a veškerý pohyb fyzického středu těla v podbřišku zvaného tan-tchien. V opačném případě se prý jen vysilujeme. 

ZÁKLADNÍ POSTOJE

Zvládnutí základních postojů je první věc, kterou se musí naučit každý praktikující Tchaj-ťi Čchi-kung. Díky správným postojům mají údery a kopy správnou průraznost, bloky jsou funkční a navíc se tím i rovná páteř.

  • Postoj / pozice je termín, který se používá pro pozici chodidel a nohou při statickém postoji, tedy bez pohybu. 
  • Pokud budete stát správně, zlepší se vaše zakořenění / stabilita a rovnováha. Také se zvýší vaše schopnost uvolnit se, vnímat vnitřní pochody v těle a rozvinout bojové dovednosti. Správný postoj posílí proudění vnitřní energie Chi (Qi).  


Mabu - postoj jezdce na koni

  • Šířka postoje by měla být jako 2,5 stopy bojovníka. Špičky směřují naprosto rovně před bojovníka. Stehna by měla být vodorovně se zemí. Záda by měla být rovná a stejně tak i krk. Kolena nesmí přesahovat přes špičky.
  • Oči jsou mírně přivřené, špička jazyka je lehce opřená o horní patro, hlava je jakoby zavěšená za vrchol, hruď je uvolněná ne ochablá, páteř je narovnaná, kostrč podsazená, ruce v loktech a nohy v kolenou jsou mírně pokrčené.
  • Sei Ping Ma (postoj 4 rovin), který je všeobecně známější jako Ma Bu (postoj jezdce na koni) 

Gongbu - postoj střelce

  • Šířka postoje je stejná jako síře ramen. Přední noha je pokrčená a stehno je téměř vodorovné se zemí. Špička přední nohy směřuje dopředu. Zadní noha je napnutá. Špička zadní nohy je šikmo, tedy svírá s tělem úhel cca 45°. Obě chodidla jsou pevně na zemi, aby mohla energie proudit od zadní nohy přes pas až do úderu. Koleno u pokrčené nohy nesmí přesahovat přes špičku. Tělo je narovnané a stejně tak i krk. 

Stůjte vzpřímeně s oběma chodidly na podlaze, nohy jsou na šířku boků od sebe, špičky směřují rovně. Všímejte si, kde se vaše chodidla stýkají se zemí. 

Několikrát přeneste váhu na přední část chodidla a zpět na patu, dokud nenajdete rovnoměrně vyváženou pozici. Přeneste několikrát váhu z vnitřní na vnější část chodidla, dokud nenajdete rovnováhu ze strany. Celé chodidlo se musí dotýkat země. Mírně pokrčte kolena, jako byste si chtěli sednout. Dejte pozor, aby mířila rovně dopředu, stejně jako špičky nohou. Kolena nevystrkujte dál než nad špičky, aby nevzniklo moc velké napětí. 

Představte si, že vám někdo na kostrč přivázal závaží, které vás táhne dolů. Tím vznikne v kostrči tah, který pomáhá prodlužovat páteř. Představte si, že i k vaší hlavě je přivázána neviditelná šňůra, za kterou visíte dolů. 

Bradu trochu stáhněte dozadu a dolů. Tím se prodlouží horní část páteře. Uvolněte ramena, nechte je klesnout dolů a trochu dopředu. Ruce mírně odtáhněte od těla, aby byla podpaží volná. Paže jsou zaoblené, nevystrkujte lokty. Ruce mějte mírně uvolněné a prsty od sebe. 

Jazyk opřete o pevné patro nad předními zuby (zkuste říct "áj-áj-áj-áj", abyste našli správnou polohu). Zavřete ústa a uvolněte čelist. Dýchejte přirozeně nosem. 

Zdroj: Tajemství taiči - Kim Davies, Simon Robins

Aktivace bran pro vstup energie do těla


  • Lao Kung, rozproudění energie v rukách
  • Brána na vrcholu hlavy, rozproudění energie v hlavě
  • Brána života - ledviny, bublající pramen
  • Tan-Tien, Ming-men (brána života)
  • Tři Tan-Tien, Tři ohřívače
  • Sedm hvězd, to jsou hlava, ruce, ramena, lokty, boky, kolena a chodidla, dohromady sedm pěstí úderových ploch, to je sedm hvězd.

Ukázky cvičení

(c) www.youtube.com

Čchen Tchaj-ťi čchüan

Každý Tchaj-ťi pohyb se provádí pomocí energie navíjení hedvábného vlákna a skládá se ze tří složek: uvolnění, natažení a otáčení či kroucení. 

Navíjení hedvábného

Důležitým cílem cvičení navíjení hedvábného vlákna je otevřít a uvolnit hlavní klouby a spoje v těle (krk, ramena, lokty, zápěstí, hruď, břicho, pas, kyčle, kolena a kotníky). 

Čchi-kung

Naučí sladit váš vnitřní svět - Dech, vědomí a emoce, tělo a mysl.

Trénink postojů