Cvičíme Tchaj-ťi Čchi-kung
V čem čchi kung spočívá?
Čchi kung se zaměřuje na trénink těla zevnitř; na to, co se dá nazvat jádrem, motorem pro tělo.
- Trénují se malé svaly, šlachy a fascie, které jsou spojeny s vnitřními orgány. Různým způsobem jsou tyto malé svaly a šlachy natahovány nebo smršťovány, vnitřní orgány jsou tím stimulovány a postupně se stávají silnější a funkčnější.
- Dýchání se stává vyrovnanější, lépe funguje metabolismus, žlázy s vnitřní sekrecí jsou stimulovány,
- Vyvažuje se sympatický a parasympatický nervový systém,
- Vše se prakticky dostává do stavu rovnováhy, harmonie. Je to stav, jako by se tělo omlazovalo zevnitř.
Návod k praxi
Co dělat? / Jak cvičit ...
Ze začátku zkopírujte pohyb! V každé konečné poloze použijte jakýkoliv typ síly k napnutí těla a k tomu, aby se držení těla stalo silným. Není problém použít svalovou sílu na začátku!
Zůstaňte v každém držení těla a pomalu zhluboka dýchejte! Úplný nádech a výdech. Cca 4 dýchací cykly. Snažte se udržet sílu v každém stabilním držení těla, bez ohledu na nádech nebo výdech.
Soustřeďte se a směřujte svůj záměr správným směrem. Na co bychom se měli zaměřit? Jaký je cíl praxe
- V jednoduchosti je síla: Dělejte to pro radost!
- Užitečné je: Ať se držení těla stává každou praxí silnější!
- Účel je: Pozorujte a uvědomte si svou transformaci - změny uvnitř i venku.
- Proč je tolik variant a forem čchi-kungu? Cvičit bez jasného úmyslu je zbytečné, bez ohledu na to, jakou formu si vyberete.
- Nejprve pochopte principy, účel a jednoduchost čchi-kungového praktikování.
Nalezněte svůj střed
- Číňané rádi říkají, že ten, kdo pravidelně cvičí Tchaj-ťi Čchi-kung, časem dochází ke "klidu duše mudrce, síle dřevorubce a mrštnosti dítěte". Jeho pokladnice je nekonečná a nelze ji za celý život vyčerpat.
- Vše vychází z klidu mysli a veškerý pohyb fyzického středu těla v podbřišku zvaného tan-tchien. V opačném případě se prý jen vysilujeme.
ZÁKLADNÍ POSTOJE
Zvládnutí základních postojů je první věc, kterou se musí naučit každý praktikující Tchaj-ťi Čchi-kung. Díky správným postojům mají údery a kopy správnou průraznost, bloky jsou funkční a navíc se tím i rovná páteř.
Mabu - postoj jezdce na koni
- Šířka postoje by měla být jako 2,5 stopy bojovníka. Špičky směřují naprosto rovně před bojovníka. Stehna by měla být vodorovně se zemí. Záda by měla být rovná a stejně tak i krk. Kolena nesmí přesahovat přes špičky.
- Oči jsou mírně přivřené, špička jazyka je lehce opřená o horní patro, hlava je jakoby zavěšená za vrchol, hruď je uvolněná ne ochablá, páteř je narovnaná, kostrč podsazená, ruce v loktech a nohy v kolenou jsou mírně pokrčené.
Gongbu - postoj střelce
- Šířka postoje je stejná jako síře ramen. Přední noha je pokrčená a stehno je téměř vodorovné se zemí. Špička přední nohy směřuje dopředu. Zadní noha je napnutá. Špička zadní nohy je šikmo, tedy svírá s tělem úhel cca 45°. Obě chodidla jsou pevně na zemi, aby mohla energie proudit od zadní nohy přes pas až do úderu. Koleno u pokrčené nohy nesmí přesahovat přes špičku. Tělo je narovnané a stejně tak i krk.
Aktivace bran pro vstup energie do těla
- Lao Kung, rozproudění energie v rukách
- Brána na vrcholu hlavy, rozproudění energie v hlavě
- Brána života - ledviny, bublající pramen
- Tan-Tien, Ming-men (brána života)
- Tři Tan-Tien, Tři ohřívače
- Sedm hvězd, to jsou hlava, ruce, ramena, lokty, boky, kolena a chodidla, dohromady sedm pěstí úderových ploch, to je sedm hvězd.
Ukázky cvičení
(c) www.youtube.com
Čchen Tchaj-ťi čchüan
Každý Tchaj-ťi pohyb se provádí pomocí energie navíjení hedvábného vlákna a skládá se ze tří složek: uvolnění, natažení a otáčení či kroucení.
Navíjení hedvábného
Důležitým cílem cvičení navíjení hedvábného vlákna je otevřít a uvolnit hlavní klouby a spoje v těle (krk, ramena, lokty, zápěstí, hruď, břicho, pas, kyčle, kolena a kotníky).
Čchi-kung
Naučí sladit váš vnitřní svět - Dech, vědomí a emoce, tělo a mysl.