Cvičíme Tchaj-ťi Čchi-kung

ZÁKLADNÍ POSTOJE

Zvládnutí základních postojů je první věc, kterou se musí naučit každý praktikující Tchaj-ťi Čchi-kung. Díky správným postojům mají údery a kopy správnou průraznost, bloky jsou funkční a navíc se tím i rovná páteř.

Mabu - postoj jezdce na koni

  • Šířka postoje by měla být jako 2,5 stopy bojovníka. Špičky směřují naprosto rovně před bojovníka. Stehna by měla být vodorovně se zemí. Záda by měla být rovná a stejně tak i krk. Kolena nesmí přesahovat přes špičky.
  • Oči jsou mírně přivřené, špička jazyka je lehce opřená o horní patro, hlava je jakoby zavěšená za vrchol, hruď je uvolněná ne ochablá, páteř je narovnaná, kostrč podsazená, ruce v loktech a nohy v kolenou jsou mírně pokrčené.

Gongbu - postoj střelce

  • Šířka postoje je stejná jako síře ramen. Přední noha je pokrčená a stehno je téměř vodorovné se zemí. Špička přední nohy směřuje dopředu. Zadní noha je napnutá. Špička zadní nohy je šikmo, tedy svírá s tělem úhel cca 45°. Obě chodidla jsou pevně na zemi, aby mohla energie proudit od zadní nohy přes pas až do úderu. Koleno u pokrčené nohy nesmí přesahovat přes špičku. Tělo je narovnané a stejně tak i krk. 

Ukázky cvičení

(c) www.youtube.com

Čchen Tchaj-ťi čchüan

Každý Tchaj-ťi pohyb se provádí pomocí energie navíjení hedvábného vlákna a skládá se ze tří složek: uvolnění, natažení a otáčení či kroucení. 

Navíjení hedvábného

Důležitým cílem cvičení navíjení hedvábného vlákna je otevřít a uvolnit hlavní klouby a spoje v těle (krk, ramena, lokty, zápěstí, hruď, břicho, pas, kyčle, kolena a kotníky). 

Čchi-kung

Naučí sladit váš vnitřní svět - Dech, vědomí a emoce, tělo a mysl.