M o u d r a

Během dynastie Čching (1644 - 1911) se mnoho revolučně naladěných lidí snažilo obnovit vládu dynastie Ming 大明朝 (大 velká, 明 zářící, 朝 dynastie, 日 slunce, 月 měsíc). Tito lidé si pro vzájemnou identifikaci vytvořili pozdrav Pao-čchüan-li (抱 bao1 (pao) - obalit, objímat, 拳 guan2 (čchüan) - pěst, 礼 li3 (li) - obřad...

"Lidé obětují své zdraví, aby vydělali hodně peněz. Pak obětují ty peníze, aby znovu získali ztracené zdraví. Litují minulosti a znepokojují se budoucností, takže nežijí v přítomnosti. Žijí tak, jako by neměli nikdy zemřít, a pak zemřou, aniž by předtím vůbec žili."

Nejlepší doktoři na světě jsou sluneční světlo, odpočinek, cvičení, strava, sebevědomí a... přátelé.Udržujte je ve všech fázích života a užívejte si zdravý život.Pro člověka je to těžké; - nežádá o narození, nemůže žít a nechce zemřít!Nejlepším dárkem, který můžete někomu dát, je váš čas; snažte se ujistit, aby byl dán vaší rodině nebo příteli.

Slunce zvyšuje, mocně zesiluje vibrace onoho souhvězdí, ve kterém právě stojí a s ním společně ozařuje Zemi. S tím souvisí vznik čtyř ročních období.

Silný vítr zlomí strom, ale stébla se jen ohnou...
Živý člověk je měkký a poddajný. Mrtvý člověk je tvrdý a strnulý.
Živá rostlina je měkká, a když zvadne, uschne.
A proto měkkost a poddajnost přináší život. Tvrdost a pevnost přinese smrt.
I proto se obrovské vojenské kolosy zřítí vlastní vahou. Stejně jako suchý strom utne sekera....

Nic na světě není tak měkké a poddajné jako voda,
a přece v tom, jak zdolává pevné a silné, ji nic nepřekoná. Proto ji nemůže nic zastoupit.
Lao-c´- Tao te ťing
78. kapitola