Pozdrav Pao-čchüan-li

18.05.2021

Během dynastie Čching (1644 - 1911) se mnoho revolučně naladěných lidí snažilo obnovit vládu dynastie Ming 大明朝 (大 velká, 明 zářící, 朝 dynastie, 日 slunce, 月 měsíc). Tito lidé si pro vzájemnou identifikaci vytvořili pozdrav Pao-čchüan-li (抱 bao1 (pao) - obalit, objímat, 拳 guan2 (čchüan) - pěst, 礼 li3 (li) - obřad), ve kterém symbolizovala levá dlaň povahu Měsíce a pravá pěst povahu Slunce.


V prostředí bojových umění pozdrav Pao-čchüan-li symbolizuje ducha bojových umění.

Prsty levé dlaně symbolizují ctnost, moudrost, zdraví a umění (4 pečující prvky) a uvolněný levý palec vyjadřuje, že se necítím být arogantní a nesnažím se být vždy číslem jedna (palec by tedy neměl ukatovat na sebe).
Pravá pěst symbolizuje přísnou praxi a kontrolu, že nedojde ke zneužití bojové praxe. 

Technické provedení pozdravu pao-čchüan-li je patrné z obrázku a dále je důležité snad jen to, aby se otevřené oči během pozdravu dívaly do očí tomu, koho zdravím. Zavřené oči by neměly skrývat nekalé úmysly, ale mohou být vyjádřením respektu.


Při pozdravu před vlastní praxi Tai Chi bychom si měli uvědomit, že na vnitřní úrovni jsme všichni propojeni a že naše následující cvičení budou vnímat všechny osobnosti linie daného stylu. Současně jim všem tímto pozdravem děkujeme za vnější i vnitřní vedení.

Dále v pozdravu Pao-čchüan-li symbolizuje levá ruka pět jezer ( Dongting Lake, Poyang Lake, Taihu Lake, Chaohu Lake a Hongze Lake) a pravá pěst čtyři moře - (na západě jezero Qinghai, na východě Východočínské moře, na severu jezero Bajkal a na jihu Jihočínské moře). 
Když je levá dlaň umístěna nad pravou pěstí, znamená to, že lidé u pěti jezer a čtyř moří (někdejší představa celého světa) jsou všichni bratři.

Přesto, že pozdrav pao-čchüan-li je pozdravem na půdě bojových umění, jeho filozofický obsah se na této úrovni potkává například s obsahem pozdravu Namaste (Indie, Nepál, Himálaj - Nabízím ti mír, lásku a přátelství. Vnímám tvou krásu, tvé potřeby a tvé pocity. Má moudrost teče z nejvyššího zdroje. Zdravím tento zdroj v tobě. Děkuji, že mohu sdílet s tebou stejný prostor. Pojďme společně pracovat.)


Dnes při běžném použití mimo bojová umění pozdrav Pao-čchüan-li vyjadřuje (rád tě poznávám) nebo (znovu se uvidíme v blízké budoucnosti).

Pozdrav také symbolizuje harmonii Jin a Jang - Měkké a Tvrdé. Vždy jedna dlaň je měkká a druhá musí být tvrdá.