ENERGIE STROMŮ

20.04.2024

STROMY

Vlastnosti různých druhů dřev a jejich energie:


• DUB je symbol síly, moudrosti a pořádku. Navštivte ho, když se neumíte v životě v něčem rozhodnout, když jste unavení, chronicky nemocní nebo těžce odoláváte tlakům okolí. Poradí si i se zánětlivými onemocněními. Je symbolem dlouhověkosti a síly a moci. Už naši předkové ho považovali za posvátný. Znamená pohyb a v minulosti ho považovali za strom soudu, umění a osvícení. Dubová kůra má protizánětlivé účinky, zastavuje průjem a krvácení. Používá se při špatném trávení a hemoroidech. Přikládá se na špatně se hojící rány a i proti pocení.

• CEDR je jedinečný strom s úchvatnými schopnostmi. Traduje se o něm mnoho mystických zkušeností. Je velmi vyzdvihován v Bibli. Moudrý král Šalomoun postavil svůj chrám kompletně celý z Cedrového dřeva. V tomto chrámu se pak odehrávaly mystické jevy. Faraoni se nechávali pohřbít do cedrových sarkofágů. Cedr je napojený na Kosmickou energii, shromažďuje ji a uchovává, a když je zapotřebí, tak ji dává Zemi. Cedrové dřevo je kouzelné, léčivé, mystické a nádherné. Ve spojení s hloubkou a sílou životadárných Slunečních symbolů, působí Kosmickou doslova mocí. Je zdrojem síly, krásy a zdraví. Obsahuje léčivé balzamické složky a odpuzuje škůdce.

• TIS byl považován za posvátný strom - vládce duší. Téměř ve všech evropských kulturách tis znamenal příchod smrti a rostl zejména na hřbitovech. Kromě jeho červených plodů je všechno jedovaté. Tis chrání před temnými vlivy, ale vyvolává i vzpomínky na minulou existenci.

• BŘÍZA pomáhá udržet si mládí, radost ze života a tvořivost. Pročišťuje organismus a působí i při ženských onemocněních. Zahání melancholii a vyvolává dobrou náladu. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu. Strom s bílou kůrou se považuje za strom mládí. Jsou to stromy milenců a sexuality. Podle lidové tradice chlapci stavěli svým dívkám pod okna "máje", čímž vyjadřovali svou touhu po svatbě a potomcích. Bříza rozproudí energii, odstraňuje nechutenství, úzkost, sklíčenost, depresi a uklidňuje nervovou soustavu. Podporuje látkovou výměnu, zmírňuje artritidu, dnu a léčí kožní onemocnění. Podívejte se jaké účinky na zdraví má březová voda.

• OLŠE podporuje ženskost, smyslnost a mateřství. Nejvíce ze všech stromů ji ovlivňuje měsíční světlo, proto se v její blízkosti posilují spiritualistické schopnosti. Povzbuzuje ženské a mateřské impulsy, smyslnost a odstraňuje s tím spojené emoční bloky. Dále obnova sil, posiluje duševní moc člověka, ochrana před hádkami a spory. Pomáhá v nesnázích a od bolesti. Na píšťalku z olše se přivolává vítr. Germáni věřily, že první muž pochází z jasanu a žena z olše.

• BUK vám uleví při onemocněních, které souvisí se psychikou. Pomáhá při učení a navozuje vnitřní pohodu. Je magickým symbolem života. Buk je i symbol hlavy. Pokud se opřete o buk a necháte, aby vám pročistil energetické kanály, dokáže vás zbavit nebo zmírnit bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofů, podporuje mentální činnost, vyjasňuje myšlenky a zvyšuje tvořivost. Řekové posílali k buku neplodné ženy v naději, že jim strom svou životodárnou energií pomůže zplodit potomka. Buk je i ochráncem, Slované věřili, že tam, kde roste buk, nemohou uškodit žádné čáry.

• OŘECH harmonizuje krevní oběh a dýchání. Posiluje sebejistotu, odvahu a dává pocit svobody. Pomáhá jít do věcí naplno s velkou trpělivostí. Podněcuje objektivu a svobodný pohled na věc. Posiluje sílu podvědomí. Léčení mysli a spojení s vyšším já. Pomáhá ženám v přechodovém období a při přecitlivělosti, obnovuje ženskou plodnost.

• KAŠTAN uklidňuje, zmírňuje napětí a strach. Léčivě působí na nohy - od kostí a kloubů přes žíly a svaly až po pokožku.

• KAŠTAN JEDLÝ. Otevírá cestu k humoru, pomáhá nalézat pravdu, nesnáší faleš a lež, napomáhá v hledání a uvědomění si harmonie mezi rozumem a citem (Závisí na vaší snaze!). Také k rozpoznání tenké hranice mezi lží a pravdou. Vhodný na srdce, krevní oběh, ledviny, při špatném stavu vlasů.

• MERUŇKA posiluje psychickou stabilitu a poskytuje ochranu před tlakem vnějšího světa.

• BOROVICE vám pomůže zrealizovat vaše sny a touhy. Ulevuje i při revmatických bolestech a posiluje oslabený organismus. Posiluje plíce, dodává životní energii, radost. Zahřívá srdce a dokáže odplavit smutek. Usnadní odpouštění a pomůže zbavit se špatného svědomí. Pobyt v její blízkosti posiluje paměť a navrací duševní rovnováhu. Má antiseptické účinky. Inhalací se zbavíte rýmy. Přináší štěstí, povzbuzuje pozitivní příjímání sebe sama, posiluje duševní rovnováhu, napomáhá k opatrnosti, pečlivosti i pilnosti.

• SMRK harmonizuje a pročišťuje organismus, pomáhá i při únavě. Přináší klid a mír do duše. Je dokázáno, že smrk má schopnost důkladně pročistit vzduch. Smrk má ochrannou moc a na některých místech ho i dnes vysazují, aby chránil dům a rodinu před zlem, nemocemi a nepřízní osudu.

• JEDLE navrací v těžkých životních situacích sílu a chuť žít. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a krevního oběhu. Rozvíjí vůli a zásobuje nás životní energií. Je to strom Vánoc, ohlašuje příchod nového roku a čas znovuzrození. Posiluje intuici a její léčivá energie podporuje prokrvení těla. Léčí plíce, zahleněné dýchací cesty, bronchitidu a urychluje hojení ran. Zmírňuje některé srdeční potíže a bolesti hlavy. Kouř z jedlového jehličí čistí atmosféru.

• AKÁT. Naplňuje energií, posiluje optimismus a dobrou náladu, přináší úlevu od stresu.

• HRUŠEŇ. Zvláštní moc očištění od jedu v organismu, kultivace mužské energie ( léčení poruch potence) posiluje srdce, příznivá na střeva.

• HABR. Úcta k životu. Dnes už velmi vzácný, nejtvrdší evropské dřevo. Probouzí důvěru ve vlastní energii a schopnosti, dodává sílu vydržet a překonávat všechny nesnáze, pomáhá v toleranci a vyrovnání rozdílu. Má mnoho citu pro spravedlnost a chápání souvislostí, má smysl pro čest a velkorysé odpouštění, je proti absolutním soudům, proti každému fanatismu, raději přejímá vinu i nevýhody na sebe, má schopnost zachovávat správnou míru. Věrně slouží člověku.

• JABLOŇ. V keltské mytologii symbol dovršení a moudrosti. Strom lásky, poznání dobra a zla, symbol dokonalosti. Výrazem spojení člověka s přírodou, mezi životem a smrtí, mezi tímto a oním světem (sjednocuje oddělující). ,,AVALON" = jablečná země - keltské označení pro nadpřirozený svět - zemi blahobytu a míru - ráj. Schopnost pomáhat trpícím. Pomáhá při pocitech nečistoty a hanby. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění. Ženský princip, plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu i srdce. Věčné mládí a blaženost.

• JASAN. Pomáhá svobodě, posiluje schopnost chápat posloupnost věcí i života, posiluje vůli, mírní deprese i smutek. Posiluje vnitřní připravenost, nezávislost, ctižádost (pozor na chorobnou!). Germáni věřili, že první muž byl z jasanu a žena z olše. Má moc nad vodou. Výroba luků, šípů, oštěpů. Kouzelné hole (Druidové). Aktivuje sílu vůle a podvědomí, proti depresím, posiluje tělo při problémech a starostech, rozptyluje obavy.spojuje všechny úrovně života. Jeho síla rozvíjí vůli a probouzí v člověku mystickou sílu. Povzbuzuje funkci jater, ledvin, zmírňuje horečku, nachlazení a obyčejným dotekem může hojit i rány.

• JAVOR. Posiluje otevřenost poctivost, bojuje o identitu, má rád pohyb, hledání věčných pravd, duchovna a víry. Dlouhověkost, mírní horečky, tiší emoce, zklidňuje děti, léčí nespavost.

• JILM Velmi vzácný. (Nejcitlivější strom na okolní vlivy a exhalace). Podporuje velkorysost, dobré smýšlení, pilnost, spolehlivost, tvůrčí sílu, smysl pro spravedlivou míru. Dodržuje pravidla hry, má ochotu pomáhat. Chce jít svou vlastní cestou, pomáhá překonat strach, je individualista.

• JALOVEC Dárce života. Posiluje a osvěžuje, zahání zlé duchy, posiluje a podporuje nervy a psychiku, povzbuzuje. Hojně užíván v aroma-terapii i léčitelství. Staré pořekadlo: ,, Užívejte jalovec, jezte bedrník, nebudete stonat, nebudete mřít. Jalovcový prut sloužil jako zbraň proti zlým duchům.

• LÍPA. Symbol Slovanů (náš národní strom). Symbolizuje něžnost a jemnost slovanské povahy. Přináší štěstí. Ochrana proti zlým mocnostem, pomáhá nalézt čistou pravdu a smířit rozhádané strany. Zvyšuje citlivost na vyšší duchovní úrovně. Léčí a posiluje srdce, proti nespavosti, horní cesty dýchací, žaludek, střeva. Má omlazující účinek.

• LÍSKA. Je posvátným Keltským stromem. Keltové lísku spojovali se schopností inspirace a věštby. Spánek pod lískou zvyšuje napojení na prorocké sny. Je to strom (keř) moudrosti, inspirace a poezie. Figuruje často ve starých bájích a pověstech. Lískový keř v sobě ukrývá schopnost odhalovat skryté poklady → proutkaři rádi používají lísku k výrobě virgulí.

Pobyt v blízkosti lískového keře rozjasňuje mysl, odhání chmury. Je proto vhodný také pro zarmoucené lidi. Lískové oříšky jsou nejen chutné a zdravé, ale jejich olej je výborný při nachlazení a kožních problémech.

• ŠVESTKA. Původně slíva, k nám se dostala od Římanů. Pochází z orientu. Má v sobě mnoho energie. Pomáhá léčit partnerské vztahy. Chrání srdce, celková ochrana.

• TŘEŠEŇ. Pomáhá při strachu, mobilizuje odvahu, snižuje únavu, kultivuje energii ženy. Omlazuje tělo i obličej, pozitivní vliv na potenci.

• TOPOL. Pěstuje a opatruje své vztahy, nabízí spolehlivost těm, kdo jsou spolehliví. Skromnost, otevřenost, mnohostrannost. K navazování kontaktů a ke komunikaci, je otevřený. Překonává nejistotu.

• VRBA. Velká schopnost tolerance a soucítění s lidmi, živoucí vnímání života jaký je a jaký by mohl být. Napomáhá intuici a citu. Zachovává svěžest, klid a mír. Symbol moudrosti a inspirace. Stimuluje pocit zodpovědnosti, též odpuštění a viny. Může být symbolem smutku, ale také obnovy víry v znovuzrození. Přináší schopnost na nazírání do budoucnosti. Ochrana před zlými vlivy. Pomůže uklidnit se při nervozitě a podrážděnosti. Svými spuštěnými větvemi představujícími smutek přitulí každého se zlomeným srdcem. Vrba je symbolicky i stromem zesnulých. Z vrby vycházející melancholie přechází na citlivé lidi a připomíná pomíjivost pozemského života. Posiluje pocit odpovědnosti. Konejšivě působí na ty, kteří prožívají vnitřní chlad, nenávist a nemají dostatek odvahy. U lidí se silným charakterem posiluje léčitelské schopnosti.