Kyčle, třísla - Sval duše

30.07.2022

Kyčle, třísla 


Pohyblivost kyčlí při praktikování Tchaj-ťi Čchi-kung

  • Pokud plně neotevřeme a nepoužíváme třísla, potom se váha těla u většiny z nás přesouvá přes pevné části těla (resp. kosti), a tak prochází kyčlemi. 
  • Cílem je, abychom tento postup změnili a upravili přesouvání váhy tak, aby se přenášela prostřednictvím třísel. 


Znamená to, že přenos váhy budou zajišťovat nikoli relativně pevné a stahující se svaly kyčlí, ale mnohem elastičtější pojivové tkáně třísel. Potřebujeme, aby se oblast třísel dobře otevřela, uvolnila a byla pohyblivá.

Nasměrujte váhu do přední části chodidla. Znamená to, že tlak vaší tělesné váhy by měl směřovat do přední části vašeho chodidla. 

Vaše váha by měla být dostatečně vepředu tak, aby se zánártní kosti ve vašich chodidlech roztáhly a otevřely. 

Při praktikování Tchaj-ťi Čchi-kung je důležitý správný postoj a pohyblivost kyčlí. Pro zdravé kyčle potřebujeme, aby se oblast třísel dobře otevřela, uvolnila a byla pohyblivá.

Sval Duše 


Tento sval stabilizující střed těla se nachází u kyčelní kosti a ovlivňuje pohyblivost, strukturální rovnováhu, funkci kloubů, pružnost a mnoho dalšího. Kromě toho, že pomáhá držet tělo vzpřímeně a asistuje při pohybu, umožní vám údajně se spojit s přítomným okamžikem, hlavně když je protahován, při čemž dochází k uvolňování napětí z těla.  

Velký bederní sval (musculus psoas major) je nejhlubším svalem lidského těla - nejhlubší jádro. Ovlivňujícím naší strukturní rovnováhu, svalovou integraci, ohebnost, sílu, rozsah pohybů, pohyblivost kloubů a funkci orgánů. "Sval duše" se v těle nachází v oblasti pánve. 

V taoistické tradici nazývají velký bederní sval trůnem, nebo také svalem duše, protože obemyká dolní dantian - hlavní energetické centrum těla. 


  • Velký sval bederní je nejdůležitějším svalem pro fyzickou stabilitu. A je také jediným svalem, který spojuje nohy s páteří. Sval začíná u obratle T12 pokračuje přes pět bederních obratlů a upíná se k horní části stehenní kosti. 
  • Psoas spojen i s bránicí, která reguluje dýchání. S touto oblastí je rovněž spojováno mnoho fyzických příznaků, které souvisejí s projevy strachu a úzkostí.
  • Ohebný a silný bederní sval nás uzemňuje a umožňuje tenkým energiím protékat přes kosti, svaly a klouby.

kromě strukturálního zdraví je psoas důležitý i pro naše psychické blaho - ztělesňuje naši nejhlubší touhu po přežití - a naši elementární touhu prosperovat  

Deprese v oblasti velkého bederního svalu vede k depresi v oblasti střevního traktu. A pokud je v depresi horní část tlustého střeva, začínají se cítit špatně játra. Mléčná kyselina není utilizována, zvyšuje se množství odpadních produktů, prudce stoupá množství kolagenu, snižuje se tvorba elastinu a pomalu, ale jistě, dochází k útisku meziobratlových kloubů a plotének. 

Chcete žít déle? Častěji se předklánějte!