Píseň o třinácti principech

05.02.2020

Třináct principů nelze podceňovat, řízení myslí má počátek v pase. Na proměny prázdnoty a plnosti nutno dbát, čchi zaplaví tělo bez překážek a nebude nikde váznout. 

V klidu pociťovat pohyb jako klid, měnit se podle soupeře je kouzelné. V každém pohybu vědomé užití záměru (srdce/mysl). Jakmile toho dosáhnete, bude vše bez námahy. 

V každém pohybu věnovat pozornost pasu, v břiše uvolnění a klid, čchi se rozpíná. Kostrč (wej lu) je na středu vyvážená, duch stoupá na vrchol hlavy, celé tělo je naplněno lehkostí, temeno jakoby shora zavěšeno. 

Věnujte velkou pozornost své praxi, ohnutí, natažení, otevření a zavření se děje, jak situace vyžaduje. Začátek tréninku vyžaduje osobní pokyny, ale zvládnutí závisí na vašem vlastním neutuchajícím úsilí. 

Když pohlížíme na teorii a užití - co je konstantní? Mysl a čchi jsou vládcem, kosti a tělo hodnostářem. Když o tom přemýšlíme - co je záměrem? Prospěti dlouhému věku, nestárnoucímu jaru.

Opakovaně přednášejte tato slova, všechna hovoří jasně, a tudíž jejich ideje přichází bez zmatku. Pokud se nebudete držet těchto myšlenek, váš trénink bude scestný, a zjistíte pak, že jste promarnili svůj čas a zbydou jen vzdechy lítosti.