Posílení páteře

02.03.2020

Vřeteno - nejlepší cvik pro posílení páteře

Během tohoto cviku se energie zdvihá od Země nahoru podél páteře a zároveň se stahuje energie od Slunce. Tímto způsobem dochází k volnému proudění dvou základních sil - Země (jin, ženská podstata, temnota) a Slunce (jang, mužská podstata, světlo), v těle člověka. Lidské tělo se díky tomuto pohybu stává "prostředníkem" ke spojení energie Země a Vesmíru.

Vřeteno slouží mimo jiné ke zpevnění svalů mezi jednotlivými obratli a tím i celé páteře.

Samozřejmě praktikujeme při našem cvičení Tchaj-ťi Čchi-kung :-)


Popis cviku

1. PROTAŽENÍ A UVOLNĚNÍ SVALŮ CELÉHO TĚLA

Pohyb začíná od chodidel přes kolena k bokům a poté podél páteře od kostrče až po temeno. Ruce od ramen jsou uvolněné a jsou natahovány vlastní vahou, gravitací a odstředivou silou vytvářenou pohybem kolem osy-páteře. Zádové, břišní, prsní i krční svaly jsou střídavě natahovány a smršťovány. To se týká i svalů spodní části těla, které jsou v mírné aktivitě.

2. PROTAŽENÍ A POSÍLENÍ HLUBOKÝCH SVALŮ MEZI OBRATLI

Mechanickým otáčením páteře posílíme svaly mezi obratli, které ač jsou nejmenší ze zádových svalů, mají zásadní vliv na stabilitu páteře a stav našich plotének, protože udržují správné postavení jednotlivých obratlů.

3. MASÁŽ A PROKRVENÍ VNITŘNÍCH ORGÁNŮ

Pohybem svalů a fascií v dutině břišní a částečně i kontaktem uvolněných rukou s tělem v oblasti boků, břicha a ledvin dochází k přímé masáži především zažívacího ústrojí, což přináší zlepšení látkové výměny a prokrvení jednotlivých orgánů.

4. UVOLNĚNÍ PRO MOZEK

Přesouváním pravé poloviny těla na levou stranu a levé na pravou, neboli pohybováním symetricky krouživým způsobem kolem své osy-páteře z jedné strany na druhou, se automaticky zapojuje pravá mozková hemisféra a zároveň dochází k uvolnění levé mozkové hemisféry (v dnešní civilizaci značně přetížené), což má za následek vyrovnání frekvencí v mozkových hemisférách a dosažení vnitřního klidu.

5. Dalším pozitivním důsledkem tohoto pohybu je strukturace vody v našem těle. 

Pomocí Vřetena značně snížíme energetický výdaj, nutný na strukturování vody, který ať chceme či ne, náš systém provede. Voda si udržuje svoji sílu a vitalitu především pokud je v pohybu. Krouživý pohyb Vřetena dokonale supluje standardní postup vitalizování vody, jak ho známe z přírody.


Zdroj: https://www.jarmarok.cz/l/vreteno2/